Prosimy o zapoznanie się z informacjami w aktualnościach.

Pracownia Mammografii

Pracownia Mammografii  mieści się na parterze w budynku "D" Powiatowego Centrum Zdrowia S.A. w Kluczborku

46-200 Kluczbork, ul. M. Skłodowskiej - Curie 23, tel. 77 417 35 33

Co to jest mammografia?

Mammografia jest radiologiczną metodą badania kobiecych piersi, wykorzystującą w celach diagnostycznych promieniowanie rentgenowskie. Metoda ta uważana jest za bardzo skuteczną we wczesnym wykrywaniu raka piersi – najbardziej upowszechnionego i najbardziej zjadliwego wśród nowotworów złośliwych u kobiet, który jednakże nie jest aż tak groźny, jeśli zostanie zdiagnozowany we wstępnym stadium rozwoju.

Badanie mammograficzne wykrywa nawet bardzo małe zmiany nowotworowe, dobrze uwidaczniając ich kształt i pozwalając określić charakter. Towarzystwa ginekologiczne i onkologiczne na całym świecie rekomendują, by badania mammograficzne rozpoczynać w wieku 45 lat, wcześniejsze zastosowania ograniczając jedynie do kobiet z grup podwyższonego ryzyka zachorowalności na raka.
 

Na czym polega badanie mammograficzne?

Mammografia jest badaniem wykonywanym w warunkach ambulatoryjnych.
Nie wymaga szczególnego przygotowania. Ważne jednak jest, by po kąpieli nie używać dezodorantu, kremu, ani żadnego innego specyfiku. Do badania mammograficznego pacjentka musi się rozebrać od pasa w górę. Następnie jest postawiona przed aparatem RTG, w taki sposób, by jej piersi mogły zostać ułożone na poziomej płytce.Druga płyta przyciska piersi od góry. Po chwili położenie płyt zmienia się na boczne. Pacjentka powinna wytrwać nieruchomo przez kilka sekund, tak jak ma to miejsce w przypadku każdego innego badania rentgenowskiego. 
U pacjentek , które jeszcze miesiączkują  mammografię warto wykonywać w pierwszych dniach cyklu miesięcznego ( od 1. do 10. dnia cyklu) gdy piersi są mniej nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk.

Badania wykonywane są w dniach :

  • Poniedziałek              w godz. od  8:00  do 18:00
  • Wtorek                       w godz. od  8:00  do 18:00
  • Środa                         w godz. od  8:00  do 18:00
  • Czwartek                    w godz. od  8:00  do 18:00
  • Piątek                         w godz. od  8:00  do 18:00

Do wykonania mammografii wymagane jest skierowanie lekarza.

Opublikował(a): Dawid Kretowicz Data publikacji: 12-03-2020 13:39
Modyfikował(a): Dawid Kretowicz Data modyfikacji: 12-03-2020 13:41
×

×

Prev