Prosimy o zapoznanie się z informacjami w aktualnościach.

Pracownia badań endoskopowych

46-200 Kluczbork, ul. M. Skłodowskiej - Curie 23
Pracownia badań endoskopowych mieści się na parterze budynku D obok Izby Przyjęć

W Polsce rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących, lecz dość późno wykrywanych nowotworów. Wskutek tego skuteczność leczenia choroby jest niska, liczba osób, które przeżywają dłużej niż 5 lat nie przekracza 25%. Jest wiele sposobów aby zmienić te niekorzystne statystyki - najważniejszym z nich jest wczesne zgłaszanie się pacjentów, którzy zaobserwowali u siebie niepokojące objawy do lekarzy pierwszego kontaktu (lekarzy rodzinnych).
Te objawy to:

 • krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zwłaszcza niezależne od krwawienia guzków krwawniczych (hemoroidów),
 • pozytywny wynik testu na krew utajoną,
 • nagła i nie dająca się wytłumaczyć zmiana rytmu wypróżnień,
 • niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Grupę ryzyka stanowią też osoby blisko spokrewnione z osobą, która już zachorowała na raka jelita grubego oraz osoby z przewlekłą zapalną chorobą jelita grubego, zespołem polipowatości rodzinnej, przebytym rakiem oraz gruczolakiem okrężnicy lub odbytnicy.
Najlepszą metodą diagnostyki jelita grubego jest obecnie kolonoskopia; jest to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegające na oglądaniu wnętrza jelita grubego za pomocą długiego i giętkiego instrumentu diagnostycznego tzw. endoskopu. W przypadku stwierdzenia zmian w obrębie jelita grubego, które wymagają dalszej oceny, lekarz w trakcie kolonoskopii może poprzez aparat wprowadzić niewielkie kleszczyki i pobrać próbki tkanki (wycinki) celem dalszej analizy. Pobranie wycinków wykonuje się w celu zdiagnozowania różnych chorób jelita grubego, nie tylko choroby nowotworowej.

W Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku w czerwcu bieżącego roku do istniejącej Pracowni Badań Endoskopowych został zakupiony nowoczesny sprzęt do badań kolonoskopowych, sprzężony z komputerem dzięki czemu istnienie możliwość zapisu badania na płycie DVD. W skład zestawu wchodzi urządzenie do elektrokoagulacji, które umożliwia usuwanie polipów przewodu pokarmowego. Kolonoskopie wykonywane są w znieczuleniu ogólnym prowadzonym przez specjalistów anestezjologów. W pracowni wykonuje się również badania endoskopowe przewodu pokarmowego:

 • rektoskopię,
 • gastroskopię,

Badania wykonywane są:

 • Poniedziałek w godz. od 08:00 do 16:00 – lek med. ROBERT OKUNIEWICZ (badania komercyjne, z oddziałów i program rak jelita grubego)
 • Wtorek w godz. od 08:00 do 14:30 - lek med. WOJCIECH BEKER (badania z poradni endoskopowej)
 • Czwartek w godz. od 08:00 do 16:00 – lek med. ZBIGNIEW ROK (badania komercyjne, z oddziałów i program rak jelita grubego)
 • Piątek w godz. od 08:00 do 14:30 - lek med. DANUTA MIELCZAREK (badania z poradni endoskopowej)
 • Sobota w godz. od 08:00 do 09:00 - lek med. WOJCIECH BEKER / lek med. DANUTA MIELCZAREK (badania z poradni endoskopowej)

Rejestracje:

- badania komercyjne (77 417-35-77)

- badania przez poradnię endoskopową (77 417-35-77)

Wszystkie badania dla osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia wykonywane są bezpłatnie.
ZAPRASZAMY NA BADANIA - TYLKO WCZEŚNIE WYKRYTY NOWOTWÓR MOŻE BYĆ W PEŁNI ULECZALNY !!!

Opublikował(a): Tomasz Lenart Data publikacji: 16-11-2019 12:33
Modyfikował(a): Dawid Kretowicz Data modyfikacji: 06-04-2022 14:20
×

×

Prev